Losk

Tipy na pranie

Správne dávkovanie: čím viac, tým lepšie?

Správne dávkovanie pracieho prostriedku dokáže s vašou bielizňou urobiť divy! Použitím príliš veľkej dávky sa nezvýši jeho účinnosť. Na druhej strane, príliš malé množstvo pracieho prostriedku nezaručí požadovaný výsledok pri odstraňovaní škvŕn.

Preto každé balenie PALMEXU obsahuje na zadnej strane obalu odporúčania ako správne dávkovať.

Pamätajte, že veľkosť pracej dávky závisí od 3 faktorov:

 • množstva bielizne
 • miery znečistenia bielizne
 • tvrdosti vody

Ako sa teda vyberá optimálna pracia dávka? Vyskúšajte našu kalkulačku dávkovania na určenie optimálneho množstva pracieho prostriedku.

Ako triediť bielizeň?

 1. Najprv si pozorne prečítajte pokyny na štítku vášho oblečenie. Umožnia vám správne roztriediť bielizeň podľa typu tkaniny a teploty prania.
 2. Nevkladajte do práčky mierne znečistenú bielizeň spolu s veľmi znečistenou. Veľmi znečistené kusy oblečenia totiž vyžadujú vyššiu dávku pracieho prostriedku, a zároveň vyššiu teplotu prania. Bežne znečistené oblečenie stačí prať pri nižšej teplote. Rovnako odporúčame prať veľmi znečistené oblečenie čo najskôr, aby sa škvrny odstránili ľahšie.
 3. Perte oddelene svetlé a tmavé oblečenie. Vždy perte oblečenie samostatne, pokiaľ je tak uvedené na jeho štítku. Spolu môžete prať oblečenie podobných farieb, ktoré vyžaduje nastavenie rovnakej teploty prania.
 4. Nové oblečenie môže počas prania púšťať farbu a zanechávať škvrny na ostatných odevoch. Ak si nie ste istí stálosťou farby tkaniny, perte ho samostatne pri teplote maximálne 40°C.
 5. Vyhýbajte sa nedostatočnému naplneniu alebo preplneniu práčky. Množstvo bielizne prispôsobte zvolenému praciemu programu (viac informácií nájdete v manuáli práčky).

Ako správne naplniť práčku bielizňou?

Pre správne naplnenie práčky potrebujete poznať suchú hmotnosť pranej bielizne. Tieto informácie bývajú uvedené v manuáli práčky.

Neodporúčame plniť práčku chaoticky, pretože sa bielizeň môže zamotať a vytvoriť veľké klbko, čo môže viesť k neželaným následkom a k prípadnej poruche práčky, keďže sa bubon s ťažkým klbkom bielizne bude namáhavo otáčať. Veľké a malé kusy odevu vkladajte do práčky striedavo.

Tiež by ste nemali používať nadmerné množstvo pracieho prostriedku, pretože sa tým môže zhoršiť kvalita prania a poškodiť odevy či práčka. Nepoužívajte v práčke bielidlá obsahujúce chlór, môže prísť k poškodeniu jednotlivých súčiastok práčky. Aby ste zamedzili uvoľneniu gombíkov z oblečenia počas prania, odevy pred praním zapnite a prevráťte naruby.

Čo je potrebné urobiť po vypraní?

Po vypraní je potrebné odevy vyplákať. Pri ručnom plákaní odevy zo syntetických vlákien alebo hodvábu nežmýkajte. Vodu z nich odstráňte jemným stláčaním. Bavlnené a ľanové odevy by sa mali najprv plákať v horúcej zmäkčenej vode, aby sa úplne rozpustili zvyšky pracieho prostriedku, potom dvakrát v teplej vode a napokon v studenej vode. Vlnené odevy by sa mali plákať len v teplej vode. Teplota vody na plákanie vlnených odevov by však nemala presiahnuť 40°C. Pri odstraňovaní vody z vlnených odevov by sa odevy nemali žmýkať, ale len jemne stláčať.

Pri používaní automatickej práčky odporúčame vybrať bielizeň z bubna hneď po skončení pracieho cyklu a vysušiť ju, aby ste zabránili pokrčeniu a nežiaducemu zápachu spôsobeného vlhkosťou. Uľahčí sa tak aj žehlenie bielizne.

Tipy pre sušenie a žehlenie bielizne

Je len veľmi málo ľudí, ktorí radi žehlia...

Inšpirujte sa niekoľkými tipmi, ktoré vám pomôžu túto činnosť uľahčiť:

 • Používajte avivážny prostriedok, ktorý oblečenie zmäkčí.
 • Niektoré odevy môžete sušiť priamo na vešiaku, alebo po vysušení úhľadne poskladať bez žehlenia.
 • Pozorne si prečítajte a dodržiavajte pokyny uvedené na štítkoch oblečenia.
 • Roztrieďte bielizeň do skupín z prírodného a syntetického vlákna, aby ste počas žehlenia nemuseli často prepínať nastavenie žehličky.
 • Po prepnutí nastavenia teploty počkajte, kým sa žehlička nenahreje alebo neochladí na požadovanú teplotu.
 • Ak potrebujete počas žehlenia navlhčiť príliš suché oblečenie, použite sprej (rozprašovač).
 • Neukladajte čerstvo vyžehlené oblečenie vrátane ľanového rovno do skrine, pretože sa môže pokrčiť a stratiť tvar. Oblečenie by sa po vyžehlení malo nechať vychladnúť.
 • Oblečenie z prírodného alebo syntetického hodvábu by sa vždy malo žehliť z opačnej strany a pri nízkej teplote. Hodvábne detaily, ktoré nie je možné vyvrátiť, odporúčame žehliť cez tenký (hodvábny) papier.
 • Hodvábne pleteniny a úplety odporúčame vôbec nežehliť. Stačí ponaťahovať mierne vlhké oblečenie a upraviť ho do želaného tvaru. Pokiaľ však takéto oblečenie potrebujete vyžehliť, urobte tak cez kus navlhčenej látky a pri nízkej teplote. Neodporúčame nadmerné žehlenie, ako napríklad žehlenie na jednom mieste až kým nebude látka, cez ktorú žehlíte, úplne suchá.
 • Odporúčame žehliť len čisté oblečenie, pretože horúca žehlička odkryje aj škvrny, ktoré predtým neboli viditeľné.

Starostlivosť o farebnú bielizeň a symboly na oblečení

Odevy môžu byť citlivé na oxidačné bielidlá, ktoré sa pridávajú do pracích prostriedkov na lepšie odstránenie škvŕn z bielych a farebných tkanín. Aby ste zabránili vyblednutiu pri praní, pozorne si preštudujte informácie na etikete. Na etiketách oblečenia, ktoré je citlivé na bielenie, je obvykle uvedené „Nebieliť“. Ak si stále nie ste istí, vykonajte pred praním jednoduchý test:

 • Navlhčite kúsok lemu alebo vnútorného švu oblečenia
 • Prežehlite tento kúsok cez bielu látku alebo utierku.

Ak sa na bielej látke objavia farebné škvrny, oblečenie nie je stálofarebné a malo by sa prať oddelene.

Na zachovanie jasných a živých farieb používajte na pranie farebných odevov prášok alebo gél PALMEX Color.

Potrebujem avivážny prostriedok?

Často sa stáva, že je oblečenie po vypraní tvrdé. Môže to byť spôsobené viacerými faktormi: mechanickým vplyvom práčky, tvrdosťou vody či modernými pracími prostriedkami. Ďalším problémom je statická elektrina vznikajúca na syntetických materiáloch – oblečenie sa lepí na telo a priťahuje prach.

Všimnite si rozdiel medzi oblečením praným s avivážou a bez nej. Pri praní s avivážou:

 • sú vlákna uhladené a látka je mäkšia
 • vyprané oblečenie sa ľahšie žehlí
 • oblečenie má výrazne menej statickej elektriny a priťahuje menej prachu.

Naopak, pri praní bez aviváže sa vlákna zamotajú, čo má za následok jeho rýchlejšie obnosenie. Henkel odporúča používať obľúbené avivážne prostriedky značky Silan.

Ako šikovne a jednoducho odstrániť škvrny od krvi?

Odstránenie škvŕn od krvi môže byť veľmi ťažké. Existuje však trik, ktorý vám pomôže tento problém jednoducho vyriešiť.

 1. Navlhčite škvrnu od krvi studenou vodou. V prípade väčších plôch ponorte oblečenie do lavóra alebo umývadla.
 2. Škvrnu sa snažte odstrániť čo najskôr pomocou studenej vody a šúchaním škvrny medzi prstami. Takto sa odstráni väčšia časť škvrny.
 3. Nepoužívajte teplú vodu! Škvrny od krvi sú totiž na báze proteínu a pod vplyvom teplej vody vnikajú hlbšie do vlákien oblečenia a znemožňujú ich odstránenie.
 4. Na špinavú navlhčenú plochu následne nasypte prášok do pečiva a nechajte pôsobiť 30 minút.
 5. Keď škvrna vybledne, môžete odev vyprať obvyklým spôsobom. Ak sa vám zdá, že škvrna nebola úplne odstránená, môžete postup s kypriacim práškom zopakovať alebo pred praním pridať odstraňovač škvŕn.